هوشمند سازی منازل و مدارس و پارکینگ ها

فهرست مقاله

 امروزه نصب و اجرای سیستم های مدیریتی و اتوماسیون خانگی که یکی از ضرورت های صنعت ساختمان به شمار می آید که هوشمند سازی ساختمان، خانه یا محل کار با اهداف اصلی زیر انجام می شود:

 1. بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی
 2. تامین آسایش و رفاه
 3. کنترل امنیت و ایمنی
 4. کاهش هزینه ها
 5. کنترل ساختمان از هر جای دنیا
 6. کم کردن استهلاک وسایل مصرفی
 7. قابلیت اطلاع رسانی

هوشمندسازی ساختمان ها چگونه است؟

اساس کار سیستم های مدیریتی ابتدا دریافت اطلاعات توسط حس گر ها و عملگر ها صورت می گیرد. سپس فرمان های دریافتی با فرمان های از قبل تعیین شده توسط کنترل کننده مرکزی پردازش و در نهایت فرمان لازم به دستگاه های مصرفی ارسال می گردد. شایان ذکر است سیستم های مدیریتی با برندهای مختلف و پروتکل های مختلف به کار می روند و اکثر این سیستم ها از طریق شبکه ـ اینترنت ـ تلفن ثابت و همراه ـ پیام کوتاه و ریموت کنترل قابل استفاده هستند.

بطور کل هوشمند سازی به دو بخش تقسیم می شود:

 1. اتوماسیون ساختمان
 2. اتوماسیون خانه یا محل کار

اتوماسیون ساختمان

با نصب و اجرای سیستم مدیریتی ساختمان یا همان سیستم BMS ، کلیه تجهیزات برقی و الکترونیکی مشترک ساختمان اعم از موتورخانه ـ سیستم های سرمایشی و گرمایشی ـ هوا سازها ـ چیلرها ـ آسانسورها ـ سونا و استخر ـبرق اضطراری ـ روشنایی ـ کنترل تردد ـ اعلام و اطفاء حریق ـ دوربین های مدار بسته و سیستم های حفاظتی همگی به صورت یکپارچه قابل کنترل هستند و به صورت خودکار توسط حس گر های مختلف و برنامه های از قبل تعیین شده تنظیم می شوند بنابر این اهداف اتوماسیون ساختمان با توجه به عملکرد این تجهیزات بر اساس زمان های مختلف مصرف ـ از مدار خارج کردن تجهیزات در زمان هایی که بار مصرف کم است و یا اطلاع رسانی از معیوب شدن بخش های مختلف تحقق پیدا خواهند کرد.

اتوماسیون خانه و محل کار

به دلیل شخصی بودن خانه یا محل کار می توان از تکنولوژی ها و سیستم های بسیاری جهت تکمیل نمودن هوشمند سازی استفاده نماییم و لذت زندگی را در این محیط هوشمند دو چندان تجربه کنیم. علاوه بر لوکس شدن محیط ، کنترل کلیه لوازم برقی و الکتریکی از هرجای دنیا اجرای سناریوهای از پیش تعیین شده ـ کنترل انرژی مصرفی ـ تنظیم نور محیط به صورت خودکار نسبت به نور خورشید ـ تنظیم دمای محیط بر اساس پارمترهای ؛ تعداد نفرات حاضر در موقعیت ، نوع کاربری محیط و نور خورشید ـ کنترل پرده ها ، شیدرها و سایه بان ها بر اساس شرایط جوی و همچین بهره وری از سیستم های نظارتی ـ حفاظتی ، امنیتی ، ایمنی ، کنترل تردد ، برق اضطراری ـ حس گرهای حرکتی ، حضور و تشخیص نشت گاز تنها بخشی از امکانات یک خانه هوشمند است بنابراین افزایش عمر لوازم برقی ، کاهش هزینه ها ، ایجاد بستر آسایش و رفاه و تامین امنیت را می توان از ویژگی ها و مزایای اتوماسیون خانگی معرفی نمود.

تکنولوژی ساختمان هوشمند

امکانات متنوع وگسترده ای در اختیار می گذارد که هر شخص نسبت به علاقه و سلیقه خود می تواند از تمامی یا تنها بخشی از آن بهره مند گردد. با کمک این تکنولوژی تمامی وسایل و تجهیزلات داخل ساختمان، بر حسب خصوصیات محل و نیاز استفاده کنندگان، توسط صفحه ای نمایش داده می شوند و از همانجا قابل کنترل و مدیریت هستند. فلسفه اصلی تکنولوژیهوشمند سازی ساختمان بر اساس محوریت بخشیدن به شخص استفاده کننده و نیازهای او پایه ریزی شده، به درخواستهای امروز و آینده پاسخی ساده مناسب می دهد و قابلیت هماهنگ شدن با تکنولوژی های بعدی را داراست.

مزایای سیستم روشنایی هوشمند

انعطاف پذیری: در سیستم روشنایی هوشمند، به راحتی می توانید سرخط یک روشنایی جدید را وارد مجموعه خانه هوشمندتان کنید و کنترل آن را از طریق تمامی درگاه های ارتباطی و کنترلی هوشمند به دست بگیرید.
اجرای انواع طرح های صرفه جویی در مصرف انرژی: شما به راحتی می توانید با ساخت سناریوهای هوشمند گوناگون، مصرف برق خود را در زمینه روشنایی کاهش دهید و مدیریت های یکپارچه ای به روی تک تک سرخط های روشنایی یا مدیریت کلی بر روی تمامی آن ها داشته باشید.
تغییر اصولی شدت نور یا دیم کردن روشنایی: در سیستم هوشمند می توانید چراغ های مصرفی خود را دیم کرده و شدت نور آن را به دلخواه و یا در قالب سناریوهای گوناگون تغییر داده تا فضای شما دارای سطوح روشنایی گوناگون شود. همچنین به راحتی می توانید یک سرخط را که پیش از این به عنوان سرخطON/OFF بوده، بدون هیچگونه تغییر در زیر ساخت، به حالت DIMMER تبدیل کرده و از آن بهره مند شوید.
سناریو پذیری: سیستم روشنایی شما هوشمند می باشد و می توانید سناریو های مختلف روشنایی در فضا های مختلف ساختمانتان را از قبیل سناریوهای ورود، مهمان، مطالعه، خواب، تماشای تلویزیون، خروج از خانه، مسافرت، امنیتی و… داشته باشید و مهمتر از آن می توانید سیستم روشنایی خود را با سیستم های صوتی، گرمایش و سرمایش، پرده برقی و … در سناریوهای تخصصی و کارآمد یکپارچه نمایید.
کنترل روشنایی از طریق درگاه های ارتباطی هوشمند از راه دور و نزدیک: با هوشمند سازی روشنایی ساختمان خود، می توانید از درگاه های های مختلف و جذاب ارتباطی جهت کنترل و مدیریت روشنایی استفاده کنید. درگاه های ارتباطی هوشمند از قبیل کلیدهای هوشمند دیواری، ریموت کنترل، کنترل از طریق انواع موبایل و تبلت، کنترل خارج از خانه از طریق اینترنت و پیام کوتاه و همچنین کنترل و مدیریت با انواع سنسورها در لایه های منطق مختلف.
شکیل بودن و راحتی مدیریت و کنترل هوشمند: کلید های دیواری اولین درگاه ارتباطی در سیستم هوشمند هستند که مسلما نسبت به کلیدهای تک پل، دو پل و تبدیل سنتی، زیبایی بیشتری داشته و به خاطر داشتن LCD، چراغ های نمایشگر، ریموت پذیرب، ترموستات داخلی، سناریو پذیری و … راحتی استفاده از آن در کنترل تجهیزات را برای شما ایجاد می کند.

پرده برقی

با استفاده از سیستم خانه هوشمند می توان براحتی انواع مدل های پرده برقی، کرکره و سایبان را براحتی و با روش های مختلف کنترل نمود. شما با این سیستم می توانید با بهره گیری از کلیدهای هوشمند و صفحه نمایش لمسی در قالب های دستوری مختلف همچون دستور مستقیم، سناریو و یا حتی با گوشی هوشمند و وب از راه دور نیز آنها را کنترل نمایید. در سیستم هوشمند پرده برقی می تواند در صورت نیاز کاربر بصورت اتوماتیک در زمان های مختلف و یا تحت عواملی همچون تمایز شدت نور داخل و خارج ساختمان و یا شدت گرمای محیط باز و بسته شوند بدون آنکه نیاز به صرف وقت و انرژی خاصی جهت مدیریت وضعیت پرده ها باشد.

سیستم هوشمند کنترل دما

 • قابلیت تنظیم زمان شروع و توقف (Start/Stop) برنامه ریزی شده ۲۴ ساعته
 • امکان تشخیص و گزارش خطا (Error Reporting) با استفاده از سیستم هوشمند
 • قابلیت کنترل چندگانه
 • قابلیت اعمال تنظیمات سفارشی
 • امکان انتخاب حالت های عملیاتی (Operating Modes) مختلف بر اساس نیاز محدوده مورد کاربری
 • دارای صفحه نمایش LCD برای انجام مانیتورینگ دقیق دما در سیستم های نوین
 • امکان اتصال به وب از طریق وای فای و بدین ترتیب امکان مانیتورینگ و کنترل دما از طریق گوشی های هوشمند
 • سازگاری با اکثر سیستم های عامل گوشی های هوشمند جهت کنترل بی سیم
 • امکان برنامه ریزی چند روزه در سیستم های جدید
 • قابلیت استفاده از ریموت کنترل های ساده و پیشرفته جهت رفاه حال کاربران
 • کاهش هزینه های ناشی از عملکرد بی بهره سیستم های سرمایشی در زمان هایی که ساختمان خالی از سکنه است
 • کاهش هزینه های مربوط به مصرف برق تا حدود ۴۰ درصد که عددی قابل ملاحظه در محاسبات هزینه ها به ویژه در اماکن صنعتی است
 • امکان تظیمات سرعت فن جهت کنترل عملکرد دستگاه
 • امکان کنترل و مانیتورینگ چندین دستگاه سرمایشی و گرمایشی با استفاده از یک سیستم کنترل هوشمند واحد

[/vc_column_text][vc_column_text]در این صفحه از وبسایت تیم ایمن سازان پارس درباره هوشمند سازی ساختمان صحبت کردیم. ایمن سازان پارس به عنوان یکی ازشناخته شده ترین تیم ها در حوزه سیستم های امنیتی و حفاظتی، می تواند تمامی پروژه های شما در حوزه هوشمند سازی را انجام دهد. شما می توانید جهت کسب مشاوره و همچنین اطلاعات بیشتر درباره کار، از طریق شماره تلفن های درج شده در صفحه تماس با ما اقدام نمایید.

ورود

حساب کاربری ندارید؟

0 مورد سبد خرید